Multiroom, nieodłączny element wyposażenia nowoczesnego wnętrza

Ogólnie rzecz biorąc, multiroom, to system opierający się na zarządzaniu dźwiękiem w wielu pomieszczeniach jednocześnie. W Europie Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, to wręcz nieodłączny element wyposażenia nowoczesnego wnętrza.

multiroomW Polsce jednak wielostrefowe nagłośnienie, choć wygodne, jest wciąż mało popularne. Co więcej, niewiele wiemy o tym wynalazku, choćby tego, że w analogiczny sposób co dźwięk, możemy przesyłać także obraz. Istotnym elementem multiroomu jest punkt centralny, ponieważ właśnie w nim, znajdować się będą główne kontrolery, źródła dźwięku i serwery. Dzięki temu ostatniemu, mamy możliwość rozprzestrzeniania sygnału audiowizualnego w wielu miejscach jednocześnie. Jeśli chodzi o liczbę pokoi, w których ma działać system wielosferowy, to jest ona nieokreślona, ale zależna od indywidualnej aranżacji wnętrza. Innowacyjnym pomysłem zastosowanym w multiroomie, jest możliwość zintegrowania urządzeń tak, by sterowanie odbywało się przy pomocy wybranego, przenośnego urządzenia, a więc panelu, pilota, smartfona czy tabletu. Na czym właściwie polega system wielosferowy? Opiera się na synchronizowaniu wielu urządzeń multimedialnych z panelem sterującym, dzięki czemu mamy możliwość kontrolowania głośności i innych ustawień systemu. Kontroli podlegają również miejsca odtwarzania multimediów, dzięki czemu mamy możliwość uruchomienia dźwięku w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Co ciekawe, sterowaniu podlega również obraz, bowiem istnieje możliwość uruchomiania różnych kanałów telewizyjnych w poszczególnych pokojach. Dodatkową funkcją multiroomu jest biblioteka, która zawiera wszystkie ulubione filmy, nagrania także muzyczne, dzięki tym wirtualnym zbiorom, możemy cieszyć się ulubioną rozrywką, bez konieczności wertowania płyt czy kaset. By jednak system wielosferowy działał bez zarzutu niezbędny jest nie tylko sprzęt, ale i odpowiedni jego montaż, poprzedzony szczegółowym planowaniem rozmieszczenia poszczególnych urządzeń. W tej kwestii, niezwykle przydatna jest pomoc ze strony fachowców.

Powiązane artykuły

Partner strategiczny

Czołowy polski przedstawiciel firm oferujących komponenty audio, kina domowego oraz systemy automatyki domowej.

Zajmujemy się projektowaniem i wykonywaniem kompleksowych instalacji systemów nagłośnieniowych, audiowizualnych oraz konferencyjnych.

Nasze projekty można zobaczyć (i usłyszeć) w najlepszych pubach, cenionych restauracjach oraz w domach wielu, liczących się i znanych muzyków, biznesmenów, sportowców.