FiiO BTA30 Przegląd

Technologia Wewnątrz

DAC

BTA30 wykorzystuje chipset AKM AK4490, stare, ale bardzo dojrzałe rozwiązanie stosowane szeroko w wielu przenośnych urządzeniach audio, na przykład w A&K KANN. Architektura Velvet Sound ma na celu odtworzenie naturalnego i płynnego dźwięku.

DAC może dekodować do 768kHz PCM i 11,2MHz DSD, a także obsługiwać dekodowanie do 32BIT. Ponieważ jednak BTA30 jest umieszczony jako odbiornik Bluetooth, FiiO ograniczyło szybkość dekodowania do 24BIT/192kHz i DSD64(DoP) z wejściem koncentrycznym.

Według FiiO, w celu zwiększenia przezroczystości obwodu umieszczono wokół niego kilka nakładek foliowych. Na wyjściu RCA osiągany jest współczynnik S/N 115dB.

Upsampling

BTA30 posiada niezależny, wysokowydajny układ DSP, który wzmacnia każdy sygnał na wyjściu cyfrowym do 192kHz. Daje to lepszą kontrolę i wyrafinowanie sygnału wyjściowego i można włączyć opcje upsamplingu w aplikacji sterowania FiiO.

Bluetooth 5.0

BTA30 został zaprojektowany jako nadajnik BT o dużym zasięgu i wysokiej rozdzielczości, wyposażony w antenę 2dB, którą można rozbudować w celu uzyskania jeszcze większego zasięgu. Rozwiązanie Bluetooth CSR8675 firmy Qualcomm zasila urządzenie, które integruje szybki silnik DSP osiągający 120MIPS.

Odbiornik

BTA30 odbiera kodeki SBC/AAC/aptX/aptX HD/LDAC do 24bit/96kHz. Można podłączyć BTA30 do wzmacniaczy z kablami RCA lub do innych przetworników C/A z kablem koncentrycznym/optycznym, używając go jako gramofonu cyfrowego i tchnąć nowe życie w starsze urządzenia. BTA30 umożliwia podłączenie do dwóch urządzeń nadrzędnych jednocześnie.

Jako odbiornik można podłączyć BTA30 do głośników i wzmacniaczy oraz przesyłać strumień z DAP. Wyższe wzmocnienie sygnału z dużą anteną obiecuje stabilne połączenie przy wyższej transmisji hi-res i można ponownie dostroić dźwięk za pomocą różnych opcji w aplikacji kontrolera FiiO.

Transmisja

BTA30 nadaje za pomocą kodeków SBC/aptX/aptX LL(niskie opóźnienie)/aptX HD/LDAC. Obejmuje to kodek aptX o niskim opóźnieniu, dzięki czemu można na nim polegać jako na dekoderze do gier, wybierając kodek jako domyślny w aplikacji kontrolera. LDAC jest obsługiwany tylko dla wejścia koncentrycznego/optycznego, ale nie dla wejścia USB.

Można go również podłączyć do PlayStation, telewizora lub wyjścia optycznego na płycie głównej komputera. Wyobraź sobie, że chcesz oglądać filmy na telewizorze w nocy i nie możesz zwiększyć głośności, bo inaczej sąsiedzi będą narzekać. To właśnie wtedy BTA30 będzie Twoim ratunkiem.

Wystarczy połączyć się z komputerem PC/PlayStation przez kabel koncentryczny lub optyczny, a następnie podłączyć do bezprzewodowych słuchawek/słuchawek, aby w pełni cieszyć się dźwiękiem na kanapie. BTA30 obsługuje nawet aptX o niskim opóźnieniu (aptX LL), więc możesz z nim grać, jeśli masz słuchawki, które obsługują kodek

USB-DAC

BTA30 obsługuje wejście USB do dekodowania do 16bit/48Hz, działa również jako gramofon cyfrowy do wysyłania 16bitowych sygnałów 44,1/48k. Jest to dość podstawowe, ale jeśli urządzenie główne obsługuje tylko wyjście USB, funkcja ta może być pomocna.

Projekt

BTA30 ma niewielkie rozmiary i stosunkowo przemysłową konstrukcję. Jest to szklany panel, który łączy się z obudową ze stopu aluminium i wydaje się, że pochodzi z tylnego panelu ich DAP serii M. Jest to o wiele bardziej klasyczne rozwiązanie niż tylko wykorzystanie samego aluminium.

Na przednim panelu znajduje się przycisk włączania/wyłączania, przycisk parowania, przełącznik trybu pracy (odbiornik/ nadajnik/ przetwornik cyfrowo-analogowy) oraz pokrętło głośności. Układ jest bardzo czysty, więc będziesz miał pomysł, jak sprawić, by działał prawdopodobnie bez potrzeby zaglądania do instrukcji obsługi.

Wszystkie wejścia/wyjścia znajdują się z tyłu z gumowymi nóżkami, aby utrzymać je na biurku. Jest to bardzo nowoczesny projekt, który będzie pasował do każdego biurka i salonu.

Zewnętrzna strona jest bardzo nowocześnie zaprojektowana z dużym wysiłkiem, aby chronić urządzenie przed zakłóceniami EMF. Nie ma żadnych oznak brzęczenia, nawet jeśli w pobliżu znajduje się telefon. Może to być spory problem, ponieważ przy niektórych słabo osłoniętych konstrukcjach może pojawić się głośny szum brzęczenia.

Forma BTA30 jest bardzo kompaktowa i przenośna, a jej wymiary to zaledwie 120 x 55 x 23,5 mm. Jest wystarczająco mały, aby zmieścić się na biurku lub na przetwornikach i wzmacniaczach. Można go nawet podłączyć do głośnika, aby uzyskać bezprzewodową konfigurację.

BTA30 pobiera zasilanie z wejścia USB-C i może być zasilany za pomocą ładowarki telefonicznej lub banku ładującego, co zwiększa jego przenośny wymiar. Zawsze można spróbować podłączyć go do czystszych gniazdek elektrycznych, aby lepiej kontrolować poziom hałasu.

Wskaźniki RGB

Światła RGB pokazują, jakie kodeki są przetwarzane, spójne w oświetleniu z tym, co FiiO oferuje w innych urządzeniach.

Regulator głośności ADC

Podobnie jak wiele najnowszych pozycji w FiiO, BTA30 wykorzystuje regulator głośności ADC, który pomaga przetwornikowi DAC osiągnąć doskonałą równowagę kanałową przy niskiej głośności bez konieczności naciskania na zakres dynamiczny.

Uważam, że funkcja ta jest bardzo przyjazna, ponieważ głośność cyfrowa nie jest tak prosta i łatwa do kontrolowania. Pokrętło jest bardzo funkcjonalne, kiedy używa się go jako odbiornika dla głośników, ponieważ całkiem sporo innych odbiorników Bluetooth nie posiada pokrętła regulacji głośności typu "pokrętło", które jest szybkie i poręczne.

Możesz zdalnie sterować cyfrową głośnością za pomocą aplikacji lub ustawić głośność za pomocą aplikacji do sterowania FiiO. Jeśli używasz BTA30 jako nadajnika pobierającego sygnały z wejścia USB, będziesz musiał wyregulować głośność w urządzeniu głównym.

Opakowanie i akcesoria

BTA30 ma takie samo eleganckie opakowanie o czarnym wzorze, wysuwając tulejki można natychmiast uzyskać dostęp do urządzenia BTA30.

Odbiornik jest chroniony przez pianki EVA, a pod spodem znajduje się przegroda na papier, która pasuje do dobrej gamy akcesoriów, takich jak kabel RCA, kabel USB, dodatkowe gumowe nóżki i instrukcja obsługi. Standardowy zapasowy kabel RCA jest dość poręczny, aby natychmiast podłączyć go do wzmacniacza.

BTA30 Pairing BTA30 Home

Kontrola aplikacji

Pobierz aplikację sterującą FiiO, a uzyskasz dostęp do panelu sterowania, który pozwala na dostosowanie różnych opcji.

Możesz uzyskać pełną kontrolę nad niemal wszystkimi funkcjami tego odbiornika, w tym balansem kanałów, 4 filtrami audio, priorytetami formatu Bluetooth, włączaniem/wyłączaniem wskaźnika LED, regulacją głośności (cyfrową) i ustalaniem głośności wyjściowej na określonym poziomie.

Pamiętaj, aby zmienić priorytet formatu Bluetooth na aptX LL, jeśli jesteś graczem, dzięki czemu nie dostaniesz żadnych zauważalnych opóźnień.

Wyjście cyfrowe

Poza wyjściami RCA można podłączyć do innych dekoderów poprzez wyjście optyczne/koaksjalne i uczynić z BTA30 szafę grającą Bluetooth. Port USB może również wysyłać sygnały cyfrowe do innych przetworników C/A, ale jest bardziej ograniczony pod względem bitrate'u i częstotliwości próbkowania.

Filtry cyfrowe

Wbudowane są 4 filtry audio, które można włączyć w aplikacji, i mogą one kształtować wyjście zupełnie inaczej, zwłaszcza gdy skupiamy się na wokalu. Zależy to od Twojej konfiguracji i gatunku odtwarzanej muzyki, więc zawsze możesz spróbować zmienić filtry na odpowiedni tembr.

Wrażenia dźwiękowe

Podsumowanie

BTA30 jest umieszczany pod kilkudniowym pętlą Spotify, aby się wypalił i jest połączony z zapasowymi kablami RCA wewnątrz opakowania z FiiO K5 Pro.

Prawdę mówiąc, jest to jedno z najbardziej elastycznych urządzeń audio klasy podstawowej, jakich doświadczyłem i można znaleźć sposób na podłączenie go do prawie każdego urządzenia klienckiego lub hosta w celu rozszerzenia jego funkcji bezprzewodowych, w szczególności czystych wzmacniaczy i aktywnych głośników.

Można również podłączyć inne urządzenia, takie jak gramofony winylowe czy rejestratory cyfrowe i słuchać ich za pomocą TWS lub słuchawek bezprzewodowych.

Próbowałem podłączyć go do różnych urządzeń, używając BTA30 jako odbiornika, a dźwięk z fabrycznego wyjścia RCA jest nieco ciepły, dość płynny i średnio-centryczny. Działa to dobrze z większością urządzeń i ma lepszą synergię z bardzo czysto brzmiącymi wzmacniaczami o wyższym wzmocnieniu.

Strojenie dobrze współpracuje z treściami strumieniowymi, które mogą być nieco w kształcie litery V zmienione na czystsze i bardziej ponętnie brzmiące w basie. Testuję z Alone (Alan Walker & Ave Max) na YouTube podłączając BTA30 do K5 Pro i kilku innych wzmacniaczy. Jest wystarczająco dużo dudnienia w basie, wystarczająco dobra separacja wokalu i czystość w górnym wokalu, która sprawia, że jest on żywy i przyjemny.

Czasami używam Shanlinga M6 Pro jako odbiornika z kablem 3,5 mm-RCA. W porównaniu z tym zestawem BTA30 ma czystsze tło, lepszy balans tonalny i nieco większą moc oddawania szczegółów nawet w przypadku standardowych kabli RCA.

Przełączenie na lepsze kable RCA poprawi nieco czystość dźwięku, ale standardowy kabel jest zadowalający pod względem osiągów. Jest darmowy w zestawie, więc nie ma za co się obwiniać i faktycznie jest dość wytrzymały. Lepszą kontrolę i teksturę basu można zauważyć również przy przełączaniu na kodeki o wyższej przepływności, co jest zalecane, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Inscenizacja

Za bardzo przyjazną cenę, BTA30 w rzeczywistości robi całkiem dobrze brzmiący, niezmieniony i całkiem naturalny. Inscenizacja jest dość intymna i wszystko jest na swoim miejscu z przyzwoitą rozdzielczością.

Przedłużenie wysokich tonów może być ograniczające i można poczuć roll-off, który zabija trochę powietrza i przestrzeni w miksie, ale to działa całkiem dobrze z popsów i starszych utworów z ostatnich kilku dekad.

Ogólnie rzecz biorąc, osiągi są zadowalające i działa dobrze jako odbiornik podłączony do aktywnych głośników. Niewielkie ciepło na wyjściu sprawia, że jest to lepsza para z czystszymi wzmacniaczami dźwiękowymi. Można również cieszyć się synergią przy większym wzmocnieniu i z biegami, które mają mocniejszą teksturę/ neutralne strojenie.

Wydajność bezprzewodowa

Dzięki zastosowaniu anteny o dużej mocy, BTA30 ma solidną wydajność bezprzewodową. Do zablokowania sygnału potrzeba kilku betonowych ścian, a jako odbiornik naprawdę dobrze odbiera sygnały. Obudowa ładnie blokuje również zakłócenia EMF, a dzwoniący telefon obok nie wpływa na nic.

Scenariusz Testowanie

W naszym biurze nie ma zbyt wielu odbiorników i nadajników Bluetooth, więc robię kilka testów dla BTA30 i sprawdzam, jak radzi sobie z innym sprzętem, którego normalnie używam do transmisji strumieniowej.

Wyjście FiiO K5 Pro z BTA30 i bez niego

K5 Pro bardzo dobrze łączy się z BTA30, aby dodać funkcję bezprzewodową do potężnego wzmacniacza i można je łatwo układać w stosy jako mały system.

Dzięki tym dwóm urządzeniom możesz cieszyć się bezprzewodowym przesyłaniem strumieniowym treści telewizyjnych lub odtwarzaniem w wysokiej rozdzielczości z urządzeń do gier/DAP z wysokiej klasy audiofilskimi słuchawkami lub słuchawkami. Jest to o wiele bardziej zabawne i dynamiczne niż korzystanie z TWS lub słuchawek bezprzewodowych, którym brakuje mocy i basu.

Używając BTA30 jako źródła RCA z kodekiem LDAC podłączonym do K5 Pro, rozdzielczość i jakość wyjścia są podobne, jeśli nie lepsze niż wewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy w K5 Pro.

Nieco więcej ciepła jest być może podbarwione przez miedziane przewody RCA, a scena jest nieco powiększona. Wyjście dźwiękowe jest dość ujmujące, z dużą ilością mocy i powietrza w basie, co jest prawdziwą przyjemnością dla filmów, gdy oglądamy je z telewizora.

BTA30 wykonuje całkiem niezłą robotę, walcząc głową w głowę z urządzeniem zasilanym z sieci klimatyzacyjnej. Jeśli chcesz poprawić barwę dźwięku, możesz dostać lepszy kabel RCA, który może zwiększyć jego zakres dynamiczny.

Wejście USB w Soncoz LA-QXD1

Soncoz LA-QXD1 to niedrogi przetwornik cyfrowo-analogowy pracujący na zasilaniu USB, który naprawdę zrobił na mnie wrażenie swoją jakością wyjściową. BTA30 może być podłączony do LA-QXD1 przez wejście Toslink i wtedy stanie się bezprzewodowym combo. To samo może być zastosowane do innych przetworników C/A, które nie integrują rozwiązań odbioru bezprzewodowego.

Porównując jakość wyjścia LA-QXD1 na wyjściu USB oraz podłączenie TOS za pomocą BTA30, słyszę bardzo podobną jakość. Natomiast wejście TOS wydaje się być nieco czystsze w brzmieniu i bardziej zwinne w basie z mocniejszym uderzeniem.

BTA30 z powodzeniem zamienia LA-QXD1 w bezprzewodowy, w pełni zbalansowany system dla aktywnych głośników lub wzmacniaczy zbalansowanych. Opcje dostrajania za pomocą aplikacji kontrolera są również bardzo przydatne do dokładnej regulacji, zmiana filtra może spowodować bardziej zaokrąglony wokal lub nieco więcej powietrza w miksie.

Testując głośniki ADAM A3X w moim salonie mogę potwierdzić, że jakość wyjściowa jest zgodna z wyjściami USB podłączonymi do LA-QXD1. Po przełączeniu się z czerwonej fali książkowej na pliki o wyższej rozdzielczości można poczuć, jak wzrasta gęstość i tekstura basu.

Shanling M6 Pro jako odbiornik Bluetooth

Niektóre DAP-y obsługują połączenia wielokierunkowe z Bluetooth. Zazwyczaj od czasu do czasu podłączam M6 Pro do mojego wzmacniacza mocy w celu przesyłania strumieniowego z laptopa lub innych DAP-ów. Jest to zdecydowanie przyjemniejsze doświadczenie z BTA30 jako odbiornikiem lub nadajnikiem z jego bogatszymi funkcjami i możliwościami dostosowania.

Podoba mi się sposób, w jaki FiiO połączyło analogową regulację głośności z cyfrowymi ustawieniami w aplikacji sterującej. Pozwala to na osiągnięcie minimalnego poziomu głośności przy pierwszym podłączeniu do czegokolwiek z cyfrową głośnością i pamięcią w urządzeniach. Zapobiega to nieuniknionemu zawałowi serca podczas przełączania pomiędzy biegami, które mają bardzo różne ustawienia głośności.

Ponadto, aby dostosować się znacznie łatwiej niż w przypadku cyfrowych kroków. Podłączam M6 Pro do wzmacniacza mocy za pomocą kabla RCA do 3,5 mm, który jest podobny do standardowego kabla dołączonego do BTA30. Przy pełnej mocy wyjściowej BTA30 ma lepszą separację na wyjściu i nieco większą rozdzielczość.

M6 Pro może odbierać pewne zakłócenia lub zacinanie się, kiedy przesuwam swoje źródło strumienia, ale BTA30 jest zawsze stabilny. Co więcej, możliwość natychmiastowego uruchomienia komputera czyni go zdecydowanym zwycięzcą. M6 Pro jest teraz moim źródłem transmisji strumieniowej Spotify dla combo i jest niewiarygodnie kompaktowym zestawem po sparowaniu.

Powiązane artykuły

Partner strategiczny

Czołowy polski przedstawiciel firm oferujących komponenty audio, kina domowego oraz systemy automatyki domowej.

Zajmujemy się projektowaniem i wykonywaniem kompleksowych instalacji systemów nagłośnieniowych, audiowizualnych oraz konferencyjnych.

Nasze projekty można zobaczyć (i usłyszeć) w najlepszych pubach, cenionych restauracjach oraz w domach wielu, liczących się i znanych muzyków, biznesmenów, sportowców.