Wpływ kabli na jakość dźwięku

Taki temat budzi naprawdę bardzo duże zainteresowanie i często są na ten temat podejmowane różnorakie dyskusje. Wiele osób uważa, że kable nie mają znaczenia i powołują się tutaj na prawa fizyki, inni uważają że znaczenie kabli jest ogromne. Tak naprawdę Ci drudzy mają tutaj rację ale jednocześnie może to zależeć od kilku różnych czynników.

kable a jakość dźwiękuTrzeba zauważyć, że im droższy będzie sprzęt tym większe różnice mogą wynikać z użytych do podłączenia kabli. Nie każdy kabel daje takie same różnice w odbiorze. Powinniśmy o tym zawsze pamiętać i w ten sposób dobierać kable do konkretnych urządzeń. Dobór musi być uzależniony między innymi od właściwości kabla oraz tego jaki sprzęt ma być używany. Różnice mogą być widoczne szczególnie, gdy będzie się używało kabli analogowych, głośnikowych czy sieciowych Opinia ta wynikać może z licznych spostrzeżeń, które są z tym związane i odnoszą się do używania kabli. Często mamy obecnie sytuacje, w których kabel nowy nie będzie wnosił nic do użytkowania takiego sprzętu. Wiele osób dopiero po dłuższym czasie użytkowania zauważa, że jakiś kabel ma znaczenie i dźwięk jest inny niż wcześniej. Dlatego na różnice czasami trzeba trochę poczekać i przesłuchać ileś różnych utworów przy zróżnicowanych kablach. Jeśli będzie się sprawdzać różne podłączenia między innymi przy użyciu drogich kabli można zobaczyć, że są pewne różnice. Badania, które prowadziliśmy pokazały że nawet kable warte fortunę mogą się znacząco różnić. Podłączyliśmy bowiem sprzęt przy użyciu kabli, które kosztowały około 14 tysięcy i dźwięk był doskonały. Następnie oczekiwaliśmy, że podłączymy sprzęt przy użyciu kabli również bardzo drogich, bo takich, które kosztowały około 7 tysięcy. Ale tutaj okazało się, że różnica była ogromna i ten dźwięk był już znacząco inny, gorszy. Dlatego właśnie przy wyborze kabli trzeba kierować się odpowiednią starannością i brać pod uwagę wiele różnych kwestii. Jeśli już kupujemy kable musimy myśleć o tym, by na kable wydawać nie więcej niż 15% wartości sprzętu, który będziemy tymi kablami łączyć.

Powiązane artykuły

Partner strategiczny

Czołowy polski przedstawiciel firm oferujących komponenty audio, kina domowego oraz systemy automatyki domowej.

Zajmujemy się projektowaniem i wykonywaniem kompleksowych instalacji systemów nagłośnieniowych, audiowizualnych oraz konferencyjnych.

Nasze projekty można zobaczyć (i usłyszeć) w najlepszych pubach, cenionych restauracjach oraz w domach wielu, liczących się i znanych muzyków, biznesmenów, sportowców.