Cechy dobrego amplitunera

Amplitunery można podzielić na dwa rodzaje, klasyfikacja ta opiera się na sposobach ich zastosowania. Pierwsze z nich, to takie które wykorzystuje się przy odtwarzaniu dźwięków,muzyki ściśle związane z systemem audio. Drugą grupę stanowią amlitunery, wspomagające zestawy kina domowego.

amplitunerZanim zdecydujemy się na zakup konkretnego sprzętu, warto uprzednio przyjrzeć się parametrom amplitunerów, chodzi tu o:

1) Liczbę kanałów, z zasady im większa ich ilość, tym lepszy efekt dźwięku przestrzennego.

2) Moc znamionową RMS, moc muzyczna, to parametry których wyznacznikiem jest watt. Tu, analogiczna sytuacja do ilości kanałów, bowiem im wyższy jej wskaźnik, tym czystszy i głośniejszy dźwięk. Jeśli chodzi o moc znamieniową RMS, to decyduje ona o tym, z jaką mocą urządzenie będzie emitowało czysty dźwięk przez długi czas, przy zniekształceniach, które nie będą przekraczać z góry określonych wartości.

3) Dekodery dźwięku, które odgrywają istotną rolę w odczycie plików o różnych formatach

4) Funkcje korygujące barwę i brzmienie dźwięku. Większość aplitunerów, wyposażonych jest w cyfrowy procesor dźwięku, który umożliwia przetworzenie cyfrowego sygnału dźwiękowego na analogowy, jednocześnie nadaje mu brzmienie. Niezależnie od procesora, dekoderów konkretny dźwięk jest również możliwy do osiągnięcia poprzez wykorzystanie:

a) regulacji tonów (samoistne ustawienie barwy brzmienia basów i sopranów);

b) korektorów dźwięków (zaawansowany sposób zmiany barwy dźwięku);

c) filtrów loudness (wzmacnianie niskich, wysokich dźwięków jednocześnie).

Dokonując zakupu amplitunera, ważne jest by dopasować go do całego sprzętu. Należy synchronizować wyżej wymienione parametry urządzenia wraz opcjami kolumn, w innym razie może dojść do zaburzenia dźwięku więc pojawienia się szumów, szmerów, a w najgorszym wypadku do uszkodzenia sprzętu. Opcjonalnie amplituner, może posiadać wejścia, które umożliwiają zsynchronizowanie obrazu i dźwięku z wszelkiego rodzaju odtwarzaczami. Przy wyborze omawianego sprzętu, warto zwrócić uwagę na to, czy do amplitunera zostały dołączone dodatkowe akcesoria.

Powiązane artykuły

Partner strategiczny

Czołowy polski przedstawiciel firm oferujących komponenty audio, kina domowego oraz systemy automatyki domowej.

Zajmujemy się projektowaniem i wykonywaniem kompleksowych instalacji systemów nagłośnieniowych, audiowizualnych oraz konferencyjnych.

Nasze projekty można zobaczyć (i usłyszeć) w najlepszych pubach, cenionych restauracjach oraz w domach wielu, liczących się i znanych muzyków, biznesmenów, sportowców.